Diagnoza integracji sensorycznej Kalisz
Rozpoczęcie terapii integracji sensorycznej zawsze poprzedzone jest wykonaniem diagnozy integracji sensorycznej u dziecka. Na podstawie informacji uzyskanych z diagnozy terapeuta przygotowuje indywidualny program terapeutyczny dla dziecka oraz wskazówki terapeutyczne dla rodziców, które powinni realizować w domu. Diagnoza integracji sensorycznej składa się z trzech spotkań, każda wizyta trwa 45 min. Celem diagnosty jest określenie jakie trudności dziecka powodują zaburzenia procesów integracji sensorycznej.
Diagnoza integracji sensorycznej Kalisz – co obejmuje diagnoza?
Wywiad z opiekunem – terapeuta pyta o rozwój dziecka w okresie prenatalnym, okołoporodowym i po urodzeniu, rozwój psychoruchowy do 1 roku życia oraz stan zdrowia dziecka.
Przeprowadzenie Testów Południowo-Kalifornijskich (przeznaczonych przede wszystkim dla dzieci od 4 r.ż.), które oceniają między innymi: planowanie ruchu, różnicowanie wrażeń dotykowych, naśladownictwo ruchowe, równowagę, koordynację wzrokowo-ruchową.
Przeprowadzenie obserwacji klinicznej, która ocenia między innymi lateralizację, odruchy, napięcie mięśni, pracę gałek ocznych, poziom pobudzenia systemu przedsionkowego.
Obserwacje dziecka w czasie jego swobodnej i zaplanowanej aktywności oraz reakcji dziecka na proponowane zadania ruchowe z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu.
Z całości przeprowadzonej diagnozy, terapeuta sporządza pisemną diagnozę SI wraz z zaleceniami.